You are currently viewing Serwis Klimatyzacji – SZiK Tyczyn

Serwis Klimatyzacji – SZiK Tyczyn

Jak działa klimatyzacja samochodowa?

Dokładnie tak jak lodówka. W dużym uproszczeniu wygląda to tak, że w komorze silnika znajduje się sprężarka, dzięki której gaz zamienia się w ciecz po czym trafia ona do chłodnicy, a stamtąd wędruje do parownika. Tu rozpręża się i ze stanu ciekłego przechodzi w gazowy, czemu oczywiście towarzyszy spadek temperatury.
Wszystko wydaje się proste i nieskomplikowane, nie jest jednak tak kolorowo i układ klimatyzacji w naszym samochodzie może ulec różnych awariom.

Awaria klimatyzacji.

Podstawowym objawem awarii układu klimatyzacji jest po prostu brak chłodzenia. Należy wtedy skontrolować klimatyzację ponieważ występuje samoistny ubytek czynnika chłodniczego, obniżający skuteczność działania klimatyzacji. Kolejnym powodem takiego stanu rzeczy może być rozszczelnienie się układu. Nieszczelność może znajdywać się w chłodnicy, spowodowana jest np. korozją chłodnicy lub uszkodzeń mechanicznych, nieszczelności mogą pojawić się także na przewodach ciśnieniowych, parowniku lub samej sprężarce.

Nieszczelny układ to oczywiście opróżnienie układu ze środka roboczego a przy okazji ze środka smarnego, co prawda większość układów ma zabezpieczanie przed pracą na sucho, ale spadek ciśnienia może przyczynić się do uszkodzenia sprężarki.

Aby sprawdzić w którym miejscu znajduje się nieszczelność układ napełniany jest czynnikiem z dodatkiem barwnika UV, który to jest rozpuszczany z olejem do smarowania sprężarki, miejsca z nieszczelnościami widoczne są doskonale w świetle UV.

Inne, bardzo często występujące objawy to zaparowane szyby i nieprzyjemny zapach wydobywający się z otworów układu wentylacji. W tym przypadku za problem odpowiadać może filtr kabinowy, aczkolwiek nieprzyjemny zapach może powodować również zanieczyszczenie całego układu wentylacji. Kanały wentylacyjne naszego samochodu są doskonałym miejscem do rozwoju wszelkich grzybów i bakterii niebezpiecznych dla kierowcy i pasażerów a w szczególności dla dzieci i alergików, dlatego tak ważny jest coroczny serwis klimatyzacji w naszym samochodzie.

W dużym uproszczeniu dezynfekcja potocznie nazywana odgrzybianiem układu polega na wprowadzeniu do układu wentylacji rurki skraplacza przez który aplikowany jest środek chemiczny, po odpowiednio określonym czasie uruchamia się układ klimatyzacji na niskiej prędkości aby wydmuchać pozostałości z układu.

Jedną z najskuteczniejszych i najnowocześniejszych metod oczyszczania wnętrza jest ozonowanie. Odpowiednia dawka ozonu przedostaje się przez komórki błony bakterii, co prowadzi do ich całkowitego rozpadu.
Dezynfekcja wnętrza samochodu poprzez ozonowanie niszczy bakterie pleśni, usuwa dym papierosowy oraz odkaża całe wnętrze. Metoda ta sprawdza się również w przypadku alergików. Roztocza, które powodują ataki astmy, drobnoustroje powodujące zakażenia bakteryjne czy pyłki kwiatowe mogą zostać usunięte dzięki ozonowaniu.

Kompleksowy serwis klimatyzacji w SZiK to:

  1. Odessanie czynnika chłodniczego
  2. Usunięcie starego oleju
  3. Sprawdzenie szczelności oraz usunięcie wilgoci z układu – poprzez wytworzenie próżni
  4. Napełnienie świeżym olejem i środkiem kontrastowym UV
  5. Precyzyjne napełnienie czynnikiem chłodniczym
  6. Test działania klimatyzacji
  7. Wymiana filtra kabinowego
  8. Odgrzybiania i dezynfekcji układu wentylacyjnego (ozon, piana aktywna)

Zajmujemy się również naprawa układów klimatyzacji tj.: kompleksową diagnozą oraz wymianą uszkodzonych części(chłodnice, przewody, sprzęgła), naprawa przewodów.
Umów się już dziś i skorzystaj z usług jednego z naszych serwisów w Rzeszowie i Tyczynie.